Spain - Hungarikumok Spanyolországban



1.



Rendezvény sorozatunkról
2011 től kerül megrendezésre Spanyolország fővárosában a Hungarikumok bemutatását segítő rendezvénysorozat, ahol híres magyar fellépők - művészek mellett lehetőség lesz magyar cégek, egyesületek, szervezetek, bemutatkozására és termékeik kiállítására, szolgáltatásaik bemutatására a helyszínen.

A fesztivál rendezvénysorozat célja, hogy Magyarországon megtalálható minőségi magyar termékeket, szolgáltatásokat bemutassuk Spanyol fővárosban az érdeklődőknek: spanyol polgároknak, Spanyolországban élő magyaroknak, vagy éppen csak a Spanyolországba látogató vendégeknek.

Bemutatásra kerülnek a híres magyar termékek és jellegzetességek, a gasztronómia, a népművészet, a kultúra, a mezőgazdaság és az állattenyésztés világa.

Olyan művészek lépnek fel egy egy rendezvénysorozat esti időpontjában, annak zárásaként, mint  Mága Zoltán, Sebestyén Márta,  Nyári Károly,  a 100 tagú cigányzenekar vagy könnyűzenei vonatkozásban az Omega, Demjén Ferenc,  Bódi Guszti, Várady Roma Café, vagy éppen részt vehetnek  irodalmi esten és kerekasztal beszélgetésen l a mesterkurzus mestereivel (http://www.mesterkurzus.com/) és találkozhatnak Csernus doktorral vagy Czeizel Imrével is akár.

Garancia a szervezésre és a háttérmunkára az együttműködés jeles egyesületekkel és társaságokkal , magyar madridi intézményekkel,  közreműködésük és munkatársaik segítik az eredményes munkánkat.

Célunk, hogy minél eredményesebben tudjuk bemutatni a Hungarikumainkat és megismertetni a rendezvényeinkre ellátogató közönséggel "magyarságunkat", legyen az magyar, spanyol, vagy bármely ország érdeklődő vendége.


Tervezett együttműködő partnereink:

http://www.ujszinhaz.hu/
http://www.muveszetekvolgye.hu/
http://www.fesztivalszovetseg.hu/
http://www.hungarikum-fesztival.hu/
http://hungarikum.lap.hu/

 

Közösségünk:

http://www.facebook.com/group.php?gid=119672218084257

 

Hungarikumok

Hungarikumnak tekinthető egy állat vagy növény,vagy abból készített termék, amely a magyar termelési kultúrához, tudáshoz,az itt élő lakosság generációi során kialakult hagyományokhoz kapcsolódik,s amelyet a magyarországi lakosság magáénak elfogad.


A hungarikum különleges, egyedi, jellegzetes, csak Magyarországra jellemző dolog, amely lehet egy magyar mű, magyar termék, őshonos állatok, kulturális tényezők, de a jelzőt esetenként alkalmazzák társadalmi vagy közéleti jelenségekre is. A hungarikum nem magyar találmány, hiszen létezik külföldi - sokszor kétséges minőségű - megfelelője bőséggel. A legtöbb nemzet gyűjti is a önazonosságához kapcsolódó anyagokat, melyet patriotikum néven neveznek. Ennek megfelelően az érintett nemzetek vonatkozásában lehet szó például polonikumról, germanikumról, italikumról.
Magyarországon a besorolást hivatalosan eddig nem szabályozták, ezért két megközelítés alapján lehet hungarikumnak tekinteni valamit. Az egyik szerint a nem magyarok, mit gondolnak magyarnak, illetve a magyarok mit gondolnak a sajátjuknak a rájuk jellemző kizárólagosan magyar vonatkozású terméknek, jelenségnek, eredménynek stb.
Arról, hogy a körébe mit kell kötelezően sorolni, még nem született szabályozás, de a hungarikumok védelmére a 77/2008. (VI. 13.) OGY határozat megszületett. A szabályozás alapján a hungarikumok megőrzendő, egyedülálló nemzeti értéket képviselnek és a mindenkori magyar Kormány kétévente ad tájékoztatást az Országgyűlésnek a helyzetükről.[1]
A hungarikumok hivatalos kijelölésére is születtek lépések, hiszen átmeneti nemzeti oltalommal rendelkezik 11 élelmiszer és a Hagyományok-Ízek-Régiók program keretében 309 termék került be a Magyarország hagyományos és tájjellegű mezőgazdasági termékei közé, valamint 2000-ben megalakult Hungaricum Club.[2]

A hungarikumok körébe sorolható csoportok

Élelmiszerek,
Gyógyhatású hungarikumok,
Magyar népmesék,
Magyar nyelvű könyvtár és információtudomány
Néprajzi hungarikumok,
Zenei hungarikumok,
Kézművesség,
Múzeumok,
Tájegységek,
Őshonos állatok és növények
Magyar feltalálók találmányai
Sportban alkalmazott egyedi megoldások

Könyvtártudomány

A könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény meghatározása szerint: „Hungarikum: a Magyarország mindenkori területén megjelent minden, továbbá a külföldön magyar nyelven, magyar szerzőtől, illetőleg magyar vonatkozású tartalommal keletkezett valamennyi dokumentum, függetlenül attól, hogy nyilvánosságra hozták-e vagy sem.”
A könyvtártudományban tehát hungarikumnak nevezik azokat a műveket, amelyek valamilyen módon kapcsolódnak Magyarországhoz, tehát vagy magyarul írták őket, vagy Magyarországon adták ki, vagy magyar az író, vagy magyar vonatkozású a mű témája. Az Országos Széchényi Könyvtár az összes hungarikumot gyűjti.

A könyvtári hungarikum lehet:

területi hungarikum: Magyarország mindenkori közigazgatási területén előállított irodalom;
nyelvi hungarikum: a világon bárhol előállított, részben vagy egészében magyar nyelvű dokumentumok;
személyi hungarikum: bárhol, bármilyen nyelven megjelent dokumentum, amelyet magyar, magyar származású vagy Magyarországon tevékenykedő szerző alkotott;
tartalmi hungarikum: bárhol, bármilyen nyelven, bármilyen származású szerző írta, de tartalmában Magyarországra, vagy magyar személyre vonatkozik.
„szigorú” hungarikum: minden, 1711 előtt magyar nyelven írott mű

Zenei hungarikumok
Ez a szakasz egyelőre erősen hiányos. Segíts te is a kibővítésében!
Bartók Béla,
Kodály Zoltán,
Magyar népzene,

Élelmiszeripar

A köznapi értelemben vett hungarikumok azok az élelmiszeripari termékek, amelyeknek különleges minősége, hírneve vagy egyéb jellemzője Magyarországhoz kapcsolódik. Méltán világhírű a magyar gulyás és pörkölt mellett ide kell sorolni az élelmiszeriparban előállított termékek hosszú sorát is.[3]
A köznapi értemben vett „hungarikum” tehát jogi értemben véve egy be nem jegyzett földrajzi árujelző.[4]
Azt, hogy mely gyártó milyen termékére használható a „hungarikum” megnevezés, sem hatályos jogi szabályozás, sem önkorlátozó iparági megállapodás nem rögzíti.[5]
Hungarikum, azaz „Kiváló minőségű és a hagyományos különleges tulajdonsággal rendelkező élelmiszerek”[j 1] 2002-ben (amelyek termékleírásai kivétel nélkül szerepelnek a Magyar Élelmiszerkönyvben)

Termékek

Békési szilvapálinka
Budapesti téliszalámi
Csabai kolbász
Pick szalámi
Gyulai kolbász
Hajdúsági torma
Kalocsai fűszerpaprika-őrlemény
Kecskeméti barackpálinka
Gönci barackpálinka
Makói vöröshagyma
Szatmári szilvapálinka
Szabolcsi almapálinka
Szegedi fűszerpaprika-őrlemény
Szegedi téliszalámi
Szikvíz
Tokaji aszú
Egri Bikavér
Unicum
St. Hubertus

FORRÁS:

http://hu.wikipedia.org/wiki/Hungarikum
 

Miből lehet Hungarikum?

A kormány célja, hogy Magyar Értéktár-Hungarikum törvényt alkosson és mindezt ősszel a parlamenttel is elfogadtassa. A tervekről Birinyi József begin_of_the_skype_highlighting     end_of_the_skype_highlighting, a Parlamenti Hungarikum Munkacsoport vezetője nyilatkozott lapunknak.
Bármely korban készült "termék" lehet hungarikum? A karikás ostor vagy a doromb is ebbe a csoportba tartozhat-e a jövőben?

Hungarikum kizárólag mai, XXI.századi funkcióval és kiemelt jelentőséggel bíró érték lehet. Ezek nem kizárólag tárgyi termékek. Így a Puskás-öcsi életmű és a Kodály módszer éppúgy előtérbe állítható magyar sajátosság, mint bármi más. A hungarikum elnevezés néhány tíz alkotást jelent, amit nem akarunk bővíteni, hiszen meg kell őriznünk a presztízsét. A Magyar Értéktár elemei közé pedig minden olyan, ma már nem élő érték tartozik, ami a történelmünk részét képezi.

Az időbeli korlát kapcsán az örökség és a hungarikum viszonyát kell vizsgálnunk. Például örökségelem a Rubik Kocka, ami a leggyakrabban értékesíthető magyar termék a világon. Ez a találmány nem a magyar hagyomány elemét képezi, mégis örökségünk része. Emellett ide sorolhatók a régiók receptjei is, melyek már funkcionálisan nem léteznek, ennek ellenére bármikor aktualizálhatók. Ezáltal például egy helyi étterem, vállalkozó, mint régi specifikumot zászlójára tűzheti, és ebből profitálhat.


Hogyan jelenthető ki, hogy valami hungarikum, amikor a magyar nép kevert nép? Szinte minden produktum más nép kultúrájából is táplálkozik. Ennyi erővel ők is kisajátíthatnák ezeket maguknak. Ön mit gondol erről?

Hungarikum
Hungarikumnak tekinthető egy állat vagy növény,vagy abból készített élelmiszer ipari termék, amely a magyar termelési kultúrához, tudáshoz, az itt élő lakosság generációi során kialakult hagyományokhoz kapcsolódik, s amelyet a magyarországi lakosság maga is magyarnak, a magyarságra jellemzőnek és közismertnek fogad el.

www.palinkapecsely.hu
Nem nacionalizálni akarjuk az értékeinket. A Kárpát-medencei magyar kultúra soknemzetiségű kultúra. A történelem során a környező népek fejlesztettek minket és hatottak ránk. Ennek következményeként, nem csak a magyar származású termék lehet hungarikum. Bár ilyenkor felmerül a kérdés, hogy egyáltalán ki és mi a magyar. Ha valamely produktum nemzetalkotó elem, akkor bárki is készíti, ugyanúgy ebbe a kategóriába sorolható. A kultúrák interakciója a Magyar Értéktár szakmai munkájában tökéletesen tükröződik.

A hazai törvények, közigazgatásilag csak a határon belül élő magyarokra vonatkoznak. Az organikus gondolkodást nem hagyhatjuk figyelmen kívül, ezért a határon túli, magyar alkotóknak lehetőséget adunk arra, hogy eldöntsék, részt vesznek-e a hungarikum piramis rendszerében. Ha ezt a törekvést fontosnak tartják, akkor összeállhatnak az ottani szakmai, civil szervezetek. Amikor a törvény által előírt értéktárgy-bizottságokat létrehozzák és csatlakoznak a kerettörvény által biztosított feltételrendszerhez, akkor az általuk felmért értékeket ugyanúgy lajstromba vesszük.

Tulajdonságbeli sajátosság is lehet hungarikum, mint például a "magyar pesszimizmus"?


Hungarikum csak pozitív emberi érték lehet, ezért a pesszimizmus ebbe a kategóriába nem sorolható. A jövőben az ország "kirakatát" a legjobb hazai szakértők által rendezzük be, hiszen ne a konkurenseink minősítsék, hogy rosszkedélyűek vagy optimisták vagyunk.

A hungarikumok hozta elismerés nekünk fontos? Általuk az EU-ban jobban tudjuk menedzseli a termékeinket?

Mindkettő egyszerre. Sokan azzal vádolnak minket, hogy lokalisták vagyunk. Ez a kijelentés, ebben a formában nem igaz. Az a célunk, hogy a lokális értéket az egyetemes emberi kultúra értékei közé emeljük.

Egy értéktárba beemelt produktum könnyebb feltételekkel pályázhat, emellett védettséget is élvez. Illetve majd léteznek olyan források, melyek a Magyar Értéktár regisztráltjai számára lesznek elérhetők. Ezáltal segítjük a piacra jutást, a marketinget és a versenyelőnyt. Ez egyfajta pozitív diszkrimináció, ami a nemzetközi és az EU-s jogszabályokkal harmonizál.

Helyileg hogyan építenék ki ezt a rendszer?

A kezdeményezésnek lesz egy szimbolikus központja. Emellett megyénként, nagyobb területenként és helyben is létrehozunk hungarikum házakat. A jelenlegi állás szerint lehetséges, hogy a magyar művelődési házi hálózat és a megyei művelődési központok alkalmasak arra, hogy a jövőben így funkcionáljanak. Hosszú távú terveink között szerepel, hogy a fővárosi hungarikum ház közelébe megyei nagykövetségeket építsünk. Ezáltal nemcsak a megyeközpontokban lenne értékképviselet, hanem a fővárosban is

A Magyar Értéktár egy virtuális értéktárban is megtestesül. Az adott tájegység, megye saját értéktartartalmát töltheti fel és aktualizálhatja. Ez vonatkozik a határon belül, a határon túl és szerte a világban lévő kincsekre is. Az ide érkező turistákat, így ténylegesen és virtuálisan is hazánkba csábíthatnánk.


Forrás:

2010. augusztus 17. kedd 18:23 - Fontos Erzsébet